To, że z rewolweru nie da się wystrzelić dwadzieścia pięć razy, jest sprawą oczywistą - i śmiejemy się z filmów, których reżyserzy lekceważą to niewygodne ograniczenie. Istnieją jednak inne stereotypy dotyczące strzelania, które nie są tak oczywiste. W tym tekście rozwiewamy błędne przekonania na temat broni w filmach i pokażemy, jak można to sprawdzić samemu mając voucher na strzelnicę.
1. Tłumik sprawia, że strzał jest cichy
Tak naprawdę każdy, nawet najwspanialszy tłumik może tylko sprawić, że strzał będzie mniej ogłuszający. Normalny strzał z broni śrutowej ma 140-160 decybeli. Tak głośny dźwięk może uszkodzić błonę bębenkową. Dlatego właśnie będąc na strzelnicy, zawsze każą ci zakładać nauszniki ochronne. Z tłumikiem uzyskuje się 120-130 decybeli: nie jest to dużo ciszej, ale nie jest to wtedy niebezpieczne.
2. Nabój z karabinu maszynowego trwa tak długo, jak potrzeba
Wiadomo, że w filmach amunicja kończy się rzadziej niż w rzeczywistości. Na przykład magazynek do M4A1 mieści 30 nabojów. Taśmę nabojową wystrzeliwuje się wtedy w ciągu czterech sekund. Amerykański piechur nosi przy sobie zazwyczaj nie więcej niż 210 sztuk amunicji, co oznacza, że wszystkie te naboje może wystrzelić w czasie krótszym niż minuta, nawet uwzględniając czas wymiany magazynka.
3. Człowiek w kamizelce kuloodpornej jest nietykalny
Nowoczesne kamizelki kuloodporne mogą chronić przed większością ręcznej broni palnej. Działa to na dystansie 14 metrów lub więcej. Niestety nie pomogą przeciwko karabinowi maszynowemu lub broni, która ma większy kaliber - to już jest filmowy mit dotyczący broni.
4. Kiedy pociągasz za spust, jesteś gotowy do strzału
W rzeczywistości kliknięcie spustu nie oznacza, że broń jest gotowa do strzału. To w ogóle nic nie znaczy. Broń mogla być gotowa nawet przed kliknięciem.
5. Strzał w dowolną część pojazdu kończy się eksplozją
Strzelanie z wiatrówki nie powoduje ogień, a do filmowej eksplozji potrzebna jest przynajmniej iskra. Teoretycznie możemy sobie wyobrazić taką sytuację: iskra pojawia się, gdy pocisk odbija się od przeciwległej ściany. Ale raczej jest to kolejny prawie niemożliwy do spełnienia mit o broni.
Strzelnica warszawa daje ci możliwość samemu postrzelać z broni, która widzisz w filmach. W taki sposób masz okazję na żywo odczuć wagę broni, stabilizację, kierunek lotu pocisku i masę innych szczegółów, o których się nie zastanawiasz podczas oglądania kolejnego odcinka Ojca Chrzestnego.
Wysoko wykwalifikowani instruktorzy bezpieczeństwa pomogą Ci przejść przez wszystkie etapy szkolenia, nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z bronią palną. Dzięki szerokiej gamie nowoczesnych i rzadkich karabinów dostępnych na strzelnicy, możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada: pistolet, karabinek lub śrubokręt.